Informacja z łapanki

Kategorie: Bez kategorii

Wrocławska „Gazeta Wyborcza” i jej dziennikarka Magdalena Kozioł już dawno nie zaliczyła takiej wpadki. Oto w dzisiejszej gazecie, w artykule „Kandydaci z łapanki” ,opisując przedstawicieli wrocławskiego SLD na stanowisko prezydenta Wrocławia napisano, że kandydatami partii są: Czesław Cyrul, Michał Syska i Krzysztof Wysoczański. W tak krótkiej informacji są aż trzy dezinformacje.

Po pierwsze: nie wymieniła pani redaktor nazwiska Beniamina Nogi, który także dostał rekomendacje Rady Miejskiej SLD.

Po drugie: wymieniony w artykule Krzysztof Wysoczański nigdy nie był brany pod uwagę, jako kandydat, więc nie mam pojęcia skąd wzięło się w artykule jego nazwisko.

I po trzecie: brak wśród kandydatów nazwiska Waldemara Bednarza, który reprezentuje środowiska rad osiedlowych ruchów miejskich, zielonych i innych środowisk, którym po drodze z lewicą. Opinii na temat kandydatów nie komentuję, bo każda redakcja prowadzi własną politykę interpretacyjną, a czytelnicy zgadzają się z nią, lub nie, a w efekcie kupują gazetę, lub nie.

Aby unikać na przyszłość takich wpadek nieśmiało sugeruję pani redaktor następujące kroki w gromadzeniu wiarygodnych informacji.

Po pierwsze: czytać oficjalne komunikaty, które rozesłaliśmy do wszystkich redakcji.

Po drugie: zasięgać informacji u wiarygodnych źródeł.

Po trzecie: z pewną rezerwą korzystać z informacji tzw. anonimowych działaczy, którzy często celowo wprowadzają dziennikarzy w błąd, a redakcja potem serwuje czytelnikom niestrawny pasztet informacyjny.

Czesław Cyrul.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *