Problemów Wrocławia cd.

Kategorie: Bez kategorii

O koniecznym programie naprawczym dla miasta prawica nie mówi, bo musiałaby stwierdzić, że dobrze nie jest, szczególnie w finansach miasta, ale nie tylko. Jeszcze rok temu PO, kiedy była w opozycji, nie zostawiała na prezydencie Dutkiewiczu i miejskiej polityce suchej nitki. Kiedy nastała szorstka, ale jednak przyjaźń, ludzie z PO nagle zamilkli.  Teraz problemy miasta PO zamiata pod dywan do spółki z prezydentem. Jedynie europosel Zdrojewski krytykuje prezydenta Dutkiewicza i jego rządy. Nawet poseł Schetyna, niedawny, zaciekły  przeciwnik prezydenta i krytyk jego polityki także  nabrał wody w usta.  PiS  kreujące się na jedyną opozycję w mięście i regionie także nabrał znaczaco milczy. Może, po cichu szykuje się do koalicji z prezydentem Dutkiewiczem. To jest możliwe, bo z szorstką przyjaźnią prezydenta z PO może być jeszcze różnie.

A tymczasem problemy narastają.  Publikujemy kolejne tezy z analizy programowej lewicowego kandydata na prezydenta Waldemara Bednarza.

Zarobki wrocławian plasują się na siódmym miejscu w kraju pośród dużych miast Polski. Zdecydowanie wyprzedzają  nas Warszawa i Katowice. Przed nami są także Poznań, Gdańsk, Kraków i Rzeszów. Tuż za nami jest Lublin, ale wrocławianom wmawia się, że żyją w mieście wyjątkowym, także pod względem zarobków. Niektórzy w to uwierzyli.

We Wrocławiu mamy jedne z najwyższych w kraju opłat za śmieci ( mimo to, na tle innych miast Wrocław jest generalnie brudnym miastem) i najwyższe w kraju podatki od nieruchomości i dzierżaw wieczystych.

Wrocław jest na przedostatnim miejscu w kraju, pośród dużych miasta w Polsce, po względem powierzchni zalesienia – tylko 7,3%, w Warszawie ten wskaźnik wynosi 16%, w Katowicach 33%. Tymczasem Wrocław potocznie uchodzi za miasto zieleni. Propaganda potrafi uczynić wiele, ale nie zmieni rzeczywistości. Ponadto brak jest spójnej koncepcji zarządzania zielenią miejską.

Wrocław, obok Krakowa, ma najbrudniejsze powietrze w kraju. Obecność w powietrzu rakotwórczych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych przekroczona jest pięciokrotnie, toksycznych pyłów o 160%.

We Wrocławiu ciągle zmniejsza się ilość taboru komunikacji miejskiej, brak jest spójnej koncepcji jej  rozwoju. Wydano prawie 90 milionów złotych na system sterowania komunikacją (ITS), który nie sprawdza się.

Nowe osiedla mieszkaniowe rozwijają się chaotycznie, są pozbawione komunikacji zbiorowej i infrastruktury takiej jak szkoły, żłobki i przedszkola.

Oto kilka kolejnych tez z analizy Waldemara Bednarza. W trakcie kampanii prezentować będziemy recepty zmierzające do poprawy sytuacji.

Czesław Cyrul.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *