Who is who

Kategorie: Bez kategorii

Po parotygodniowym funkcjonowaniu rządu i parlamentu widać komu jakie role wyznaczył prezes Kaczyński. Beata Szydło chwilowo pełni rolę premiera technicznego. Pozbawiona możliwości wpływu na powoływanie ministrów siedzi osamotniona w rządowych, sejmowych ławach, a tłum ministrów, wykonawców poleceń i akolitów kłębi się przy prezesie Kaczyńskim. Marszałkowi Sejmu, Kuchcińskiemu prezes przydzielił funkcję administratora izby. Ma ślepo i bez dyskusji wykonywać wolę prezesa, a tym samym i rządzącej partii. Rzeczywistość pokazuje, że marszałek z powierzonej roli wywiązuje się celująco.

Prezydent Duda dobrowolnie zrzekł się mandatu prezydenta powierzonego mu przez wyborców i zadawała się posadą namiestnika w pałacu namiestnikowskim. Historycznie różnica jest zasadnicza. Namiestnicy w czasach zaborów prezentowali władzę cara, a obecny pilnuje interesów prezesa i PiS. Jest strażnikiem konstytucji, jednakże pod warunkiem, że jej zapisy są korzystne dla jego formacji. Zapewnienia prezydenta Dudy z czasów kampanii wyborczej o jego obiektywizmie, przywiązaniu do wartości demokratycznych i szanowaniu prawa mają się tak do rzeczywistości, jak krzesło do krzesła elektrycznego. Na prezydencie Dudzie zawiodłem się osobiście. Liczyłem, że jako prezydent z mandatem narodu „wybije się na niepodległość”. Zawiodłem się.

Prezesowi nikt nie podskoczy: ubezwłasnowolniona premier, otoczona ludźmi prezesa, nijaki, bezwolny marszałek i z przetrąconym kręgosłupem prezydent- namiestnik. Dużą władzę daną przez wyborców ekipie PiS, prezes Kaczyński przekuwa na coś, czego jeszcze nie można dokładnie określić. Pasuje do tego termin demokratura, ale sprawy mogą pełzać jeszcze dalej: bez względu na to, czy prezydent-namiestnik przyjmie przysięgę od trzech wybranych sędziów, czy nie. Ekipa miała zagrać nowymi i czystymi kartami, a okazało się, że te, najważniejsze są ordynarnie znaczone. Wiele lat temu oszust naciął mnie na dwie stówy (na stare pieniądze) w grze w trzy karty. Teraz PiS podobnie ograł wielu naiwnych i niezdecydowanych. Żelazny elektorat tej partii, to zupełnie inna bajka.

Czesław Cyrul

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *