Jak długo trwa wiara

Kategorie: Bez kategorii

Za rządów SLD, było to już dawno temu, wybuchła afera Rywina i kilka pomniejszych. Choć tamtejszy rząd wprowadził Polskę do Unii Europejskiej i wyciągnął  kraj z dziury budżetowej Bauca  (ministra w rządzie AWS), to wybory SLD przegrał z kretesem. Wyborcy nie wybaczyli, wyolbrzymionych przez media szwindli. Wobec późniejszych skandali prawicowych ekip były to drobne szwindelki.

Rząd PiS nie zdążył narobić afer gospodarczych. Za to podsłuchiwał, szczuł, zamykał w aresztach wydobywczych i ośmieszał się prowokacjami we własnym, rządowym otoczeniu. Wyborcy po dwóch latach pokazali mu czerwoną kartkę.

Rządy PO i PSL przez osiem lat sprokurowały kilkanaście afer gospodarczych i podsłuchowych. Nepotyzm w PSL sięgnął zenitu.  Wszystkie ważne funkcje w rządzie i gospodarce były, poprzez  konkursy oczywiście, przydzielane ludziom rządzących  partii lub ich  zausznikom. Arogancja i zadufanie w Sejmie aż raziło w oczy. Władza otwarcie mówiła obywatelom: my wiemy jak rządzić najlepiej i jesteśmy najlepsi. W końcu wyborcy powiedzieli dość. Po ośmiu latach elektorat strącił cierpliwość.

PiS po czterech miesiącach rządów wywołał krajowy i międzynarodowy skandal z TK. Poobrażał naszych sojuszników i naubliżał Rosji. Zawłaszczył media, obsadził i nadal obsadza wszystkie możliwe urzędy swoimi ludźmi, bo  „muszą przecież gdzieś pracować” tłumaczą działacze PiS.    Wcześniej tak tłumaczyło swoje decyzje głównie PSL. PO twierdziła, że jej ludzie są najlepsi i dlatego wygrywają konkursy.  Minister Maciarewicz plecie jak Piekarski na mękach.  W prezydenckiej limuzynie pękła opona. PIS-owscy BOR-owcy skłamali, że na  życie prezydenta zamachnęła się  była ekipa BOR-owców z PO, a tymczasem zamachnęli się PiS-owscy.  Mimo tych skandali wyborcy nadal ufają nowej władzy. Czekają na zapowiedziane pieniądze i inne obiecane w kampanii dobra.

Zastanawiam się kiedy wyczerpie się cierpliwość obywateli. Bo kiedyś na pewno musi.  Ale to potrwa. Wrażliwość obywateli na szwindle i oszustwa rządu tępieje  z kadencji na kadencję , co nie znaczy że stają się oni zupełnie obojętni.

Czesław Cyrul

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *