Dusznica polityczna

Kategorie: Bez kategorii

Wystarczyło kilka miesięcy rządów PiS, a protesty uliczne przeciwko władzy mnożą się jak grzyby po deszczu i na pewno nie będą gasły. Obawiam się, że pozytywistyczny program 500+ nie załagodzi sporu o TK, ustawę aborcyjną i skandaliczną ustawę o obrocie ziemią. Ciągłe składanie hołdów i darów dla władzy kościelnej także jest różnie odbierane. Wzniecanie niekończących się kłótni przez namnożone wcześniej prawicowe media potęguje  niepokój i niepewność w społeczeństwie. Wzniecanie nienawiści do uchodźców, których nie ma sprawia, że społeczeństwo zaczyna się obawiać o spokojne jutro i o to władzy chodzi.

Obywatele dopiero za jakiś czas przekonają się, że poszukiwanie pieniędzy na programy socjalne, to de facto grzebanie w kieszeni każdego obywatela. Zabór stanowisk w administracji państwowej i przedsiębiorstwach należących do skarbu państwa, to najmniejszy kłopot. Robiły to i robią nadal wszystkie partie, które wygrały wybory. Sęk w tym, że PiS nie dysponuje  zbyt liczną kadrą menadżerską i nominuje na poważne stanowiska osoby często zupełnie przypadkowe: po partyjnym i koleżeńskim uważaniu. Niekompetentne zarządzanie dopiero za jakiś czas poskutkuje obsuwaniem się firm w rankingach gospodarczych,  spadkiem zysków i bankructwami.

To zjawisko, w formie przyspieszonej, widać w stadninach koni arabskich, danych w zarządzanie przypadkowym ludziom. Można ponuro zażartować, że klacze w stadninie w Janowie zaczęły, przy nowej władzy, padać jak muchy w proteście przeciwko jej niekompetencji (władzy). Ale żarty na bok. Wystarczył miesiąc, aby świat  hodowców koni nabrał dystansu do polskich  stadnin i całą kilkudziesięcioletnią, mozolną  pracę diabli wzięli. A władza PiS coś tam bąka i  celowym uśmiercaniu klaczy. Jeszcze trochę, a pojawi się teza np. o podawaniu arszeniku klaczom. Złe decyzje zaburzyły delikatną strukturę stadnin. Diabli wzięli reputację, a nowy zarząd nabrał wody w usta, zresztą i tak nie miał nic do powiedzenia poza tym, że od dawna interesował się koniami (tak właśnie powiedział). Oto książkowy przykład czego robić nie należy. Ale PiS i jego zastępy dopiero nabierają rozpędu. Jeszcze niejedna kłótnia przed nami, jeszcze nie raz przetrzemy oczy ze zdumienia. Im więcej będzie zamieszania i niezadowolenia tym ostrzejszy będzie odpór TVPiS, tym intensywniejsze  będzie poszukiwanie wrogów, grzebanie w przeszłości i w teczkach IPN, dzielenie obywateli na lepszych i gorszych, zamykanie nas w zaściankowym, konserwatywnym i dusznym otoczeniu. Aż staniemy się dziwnym krajem do którego będą przyjeżdżały wycieczki i przedstawiciele rożnych organizacji miedzynarodowych, by na miejscu zrozumieć naszą rzeczywistość.  Jak oto nowa władza przerabia nas na nacjonalistów, konserwatystów i wyznawców jedynie słusznej idei. Ale nie wiem czy to będzie na ich głowy.

Czesław Cyrul

Komentarze (3):

 1. Avatar
  Mateusz

  Pan Czesław jak zwykle oderwany od rzeczywistości. Dowiaduję się, że program 500+ jest programem pozytywistycznym, media prawicowe (popr. niestronnicze jak poprzednie) zostały wcześniej namnożone, konie padają, bo komukolwiek mogłoby na tym zależeć, protest uliczne gromadzące najwyżej 10 tyś osób są opinio rodne.

  Chyba warto zastanowić się, że w pewnym wieku zaczyna się dobry czas na opiekowanie się wnukami i czytanie bajek, czy opowiadanie wspomnień.
  Pozdrawiam

  1. Avatar
   Mateusz

   Oj oj, widzę znów brak zrozumienia z Pana strony, ja jak najbardziej rozumiem, ale nie podzielam nie tylko poglądów.
   Nie czuję się prawicowcem, moja uwaga była skierowana na błędne używanie wyrazów (mających inne znaczenie niż to które wynikałoby z reszty tekstu) czy przesadzanie z liczbą osób gromadzących się na marszach KODu.
   Wypraszam sobie stanowczo sformułowania typu „prawicowy talib”, jedyni talibowie mogą być w Polsce obecni dzięki poglądom lewicowym, nie prawicowym także sformułowanie to wygląda na cos w rodzaju oksymoronu, wymyślonego tylko dla zwykłego obrażania.
   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *