Prawda leży gdzieś pośrodku

Kategorie: Bez kategorii

Premier Szydło stwierdziła, że PO i PSL roztrwoniły 340 miliardów naszych złotych.  Jak trwoniono te pieniądze, premier nie podała, bo jest to suma nie do ogarnięcia.  Oczywiście było wiele marnotrawstwa, np. przy budowie dróg, a prezesi państwowych spółek stracili umiar  w windowaniu swoich zarobków. Jednak jakby nie  liczyć,  to nie wyjdzie 340 miliardów. Prawda  na temat oceny 8 lat rządów PO i PSL pewnie leży  gdzieś pośrodku i nigdy nie dowiemy się, ile naprawdę straciliśmy na tych rządach. PiS będzie wyciągało, jak króliki z rękawa, różne straty i afery. Osaczona PO, niechlujnie rządząc w przeszłości,  nie zgromadziła   przekonywujących  argumentów, by ataki PiS-u odeprzeć.

Z PiS-owskim audytem   jest tak, jak z kasami SKOK. PO twierdzi, że jest to zaplecze finansowe PiS, bo  PiS-owski senator Birecki je zakładał i bardzo  niemoralnie się na nich obłowił dziesiątkami milionów złotych. SKOK-i  hojnie sponsorowały PiS-owskie media. PiS  robiło wszystko, by kasy nie byłe objęte nadzorem finansowym KNF.  Naiwnie sądziło, że szwindle w SKOK-ach nie wyjdą na jaw – ale nie udało się i wyszło szydło z worka.

 Naiwna, z politycznego punktu widzenia,  PO  objęła SKOK-i  nadzorem finansowym i dzięki temu członkowie upadających kas  dostają odszkodowania z rezerwy bankowej. Gdyby PO grała tylko na swój interes, SKOK-i nie powinniby zostać objęte takim nadzorem.  Wtedy tysiące zdesperowanych bankrutów ukamienowałoby centralny aktyw PiS-u, a senatora Boreckiego włóczono by, odartego z drogich ubrań,  przed pałacem prezydenckim.  A tak, PiS-owskie SKOK-i bankrutują, a ich członkowie dostają  odszkodowania ze składek wszystkich obywateli. I pewnie jeszcze nie jeden SKOK skoczy w przepaść pociągając  za sobą swoich członków, a oni wyciągną ręce  po nasze pieniądze. Szkoda mi ich,  ale dziwię się ich łatwowierności. PiS w tej sprawie gra wariata, a właściwie robi z obywateli idiotów.  Członkom bankrutujących kas wypłacono wiele miliardów złotych. Celowo piszę wiele, choć wiem ile.  Takie  pisanie, podobnie jak mowa premier Szydło o kosmicznej stracie minionych rządów,  podbija emocje.  Jeżeli założenia strategiczne rządu są oparte na podobnych,  jak  te w SKOK-ach, to ratuj się kto może.

Całą aferę  ze SKOK-ami PiS chce przykryć powołaniem specjalnej  komisji  sejmowej  ds. Amber Gold. W tej aferze wyparowało 850 mln.  Poprzez bankructwa SKOK-ów straty są wielomiliardowe, ale PiS zrobi wszystko, by tej sprawy nie badać. Czy to, co napisałem nt. nieszczęsnych kas jest prawdziwe?  Prawda pewnie leży gdzieś pośrodku,  tak samo jak w przypadku rządowego audytu. Przecież  pewnie  połowa SKOK- nie zbankrutuje, ale  ile, dokładnie nie wiem. Tak jak rząd nie jest  pewien owych 340 miliardów. Tak się pani premier po prostu powiedziało.

Czesław Cyrul

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *