Ich zwyczajnie oszukano

Kategorie: Bez kategorii

Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego rozesłał  list, w którym alarmuje, że w projekcie budżetu kraju na przyszły rok nic nie ma o zwolnieniu KGHM-u z  podatku od kopalin, czyli haraczu jaki nałożył na kombinat,  kilka lat temu,  rząd PO-PSL.  Z tego tytułu kombinat już odprowadził do budżetu wielomiliardowe kwoty. Cierpi na tym kombinat, cierpią lokalne samorządy. Związkowcy w liście podnoszą temat zawieszenia wielu inwestycji w zagłębiu, spowodowanych drenażem kasy kombinatu przez Warszawę. Stawia to pod znakiem zapytania przyszłość całej kompanii miedziowej.  Nietrafione inwestycje zagraniczne tylko pogłębiają finansowe problemy kombinatu.

 W trakcie kampanii  parlamentarnej  premier in spe Beata Szydło swoimi osobistymi ustami zapowiedziała szybką  likwidację tego podatku. Potwierdzali to lokalni posłowie tej partii.  Potem, po wyborach,  nabrano wody w usta i ani be, ani me, ani kukuryku. Owszem, coś tam się bąka czyli mydli ludziom oczy, a efektów nie ma. Natomiast rządząca partia błyskawicznie obsadziła kilkadziesiąt czołowych stanowisk swoimi członkami. Ten desant był o wiele szybszy, niż  poprzedni atak  PO,  na te same, wysokopłatne pozycje. KGHM dla prawicy zawsze był dojną krową i nadal  nią pozostanie Miedziowa „Solidarność” także gardłowała, za rządów PO, za zniesieniem tego podatku. Teraz nabrała wody w usta, bo jako związek wspierający PiS nie może przeciwko matce partii występować. Owszem, szeregowi związkowcy szemrzą po katach, ale nic z tego nie wynika.

W mojej ocenie dalsze kroki PiS mające na celu utrzymanie  haraczu od kopalin będą następujące: Ministerstwo Skarbu, nadzorujące  kombinat ma, z końcem roku, ulec likwidacji i już wiadomo, że nie kiwnie w sprawie podatku  palcem. Resort, który przejmie nadzór nad kombinatem stwierdzi, że musi się ze sprawą zapoznać i będzie to trwało kolejny rok. Wiadomo jednak, że rząd tego podatku nie zlikwiduje, bo w budżecie potrzeba pieniędzy na zrealizowanie obietnic wyborczych. Dlatego Górnicy i Hutnicy z KGHM,  porzućcie nadzieję. Podatek wprowadzony przez PO będzie przez PiS utrzymany. Zastanawiam się co teraz czują licznie głosujący na PiS pracownicy kombinatu, których ta partia zwyczajnie oszukała. Czy zapaliło  im się w głowie chociaż  ostrzegawcze światełko?

Czesław Cyrul

Komentarze (2):

  1. Avatar
    Piotr

    Dokładnie tak, a w zasadzie to PIS oszukiwał społeczeństwo, wyborców i innych naiwnych, bo przecież było wiadomo, że nic nie zrobią z podatkiem, a tylko obsadzą synekury. PIS, który demoluje demokratyczne państwo prawne, ze względu na rzeszę naiwnych solidarnościowców, nie może nawet być rozliczony z tego oszustwa jak i z każdego innego. Pytam się Was członkowie SOLIDARNOŚCI, dlaczego przyzwalacie na wywalanie wieloletnich pracowników z zakładów i urzędów, emerytów, którzy chcą dalej pracować, byle tylko PIS obsadził po nich stanowiska swoimi?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *