Myślenie ‚kukizem”

Kategorie: Bez kategorii

Szanuję ludzi i ich poglądy. Ale jak słucham wypowiedzi Pawła Kukiza i ludzi z jego klubu, to ogarniają mnie wątpliwości, czy aby jego wyborcy wiedzieli kogo wybierają i czy aby  dokonywali wyboru w pełni świadomie, czy też ogarnęła ich jakaś pomroczność jasna. Brak elementarnej wiedzy Pawła Kukiza, nieporadność  w  wypowiedziach, niezborność poglądów, powtarzanie zasłyszanych w mediach opinii, emocjonalne rozchwianie itp. itd. Oto polityczny portret   Kukiza i jego formacji. Posłowie w parlamentarnym klubie Kukiza prezentują poglądy od Sasa do Lasa. W sprawie odrzucenia restrykcyjnego projektu ustawy aborcyjnej klub podzielił się. Połowa była za, połowa przeciw. Sam Kukiz plecie w mediach trzy po trzy w tej sprawie. Nie mam do niego pretensji.  Inne dziedziny wiedzy, poza muzyką,  są mu dosyć obce.  Mam natomiast pretensje do tych, którzy go wybrali. Dali się uwieść urokowi politycznego  nieuctwa, ale  z braku wiedzy nic dobrego nigdy nie wyszło. Ośmieszający się Kukiz nadal ma swoich zwolenników, choć  jest ich coraz mniej, ale nadal są. 

W samym Wrocławiu, w wyborach samorządowych,  Kukiz uwiódł nawet osoby z tytułami naukowymi. To jest dopiero temat na dysertację naukową, dlaczego tak się stało. Osób myślących Kukizem jest w Sejmie sporo. Klubów, do których przynależą, nie będę wymieniał. Każdy w miarę rozgarnięty obywatel wie, gdzie ich znaleźć. Tacy posłowie w Sejmie to wstyd dla parlamentu i kraju, ale i wstyd dla wyborców, którzy na nich postawili krzyżyk. Odpowiedzialność  za polityczną głupotę rozkłada się po równo. Odnoszę wrażenie, że nie wszyscy polscy wyborcy zdają sobie z tego sprawę. Stawianie krzyżyków przy nazwiskach kandydatów, na listach wyborczych,  to nie zabawa w statki (skreślony, zatopiony).

Czesław Cyrul

Komentarze (12):

 1. Avatar
  Tomek

  Wstydzić się można za większość posłów i senatorów, niezależnie od tego z jakiej opcji pochodzą. Ryszard Petru plecie gorsze trzy po trzy niż Kukiz, ale „lider opozycji” jest przecież tym nowoczesnym wykształciuchem – uwiódł nawet osoby z tytułami naukowymi. Tutaj bym chciał szczególnie podkreślić tę kwestię, że z nieuctwa nic dobrego nigdy nie wyszło, co najwyżej śmiech z „kamerun”, „6 króli” i inne. Pawłowicz i Niesiołowski to tak rozchwiane emocjonalnie osoby, że nad ich losem poważnie powinny się pochylić psycholodzy, psychiatrzy. Patrząc na kandydaturę Magdaleny Ogórek zastanawiałem się czy, aby włodarze z SLD wiedzieli kogo wybierają i czy aby dokonywali wyboru w pełni świadomie, czy też ogarnęła ich jakaś pomroczność jasna 😉

   1. Avatar
    Tomek

    Nie wiem czy to trauma czy raczej coś ściska ze względu na to, że w polskim parlamencie brak opcji lewicowych. Do tematu niezborność poglądów wrócimy przy okazji najbliższych wyborów, bo albo większość polityków lewicy będzie musiała pożegnać się z polityką albo zmieni barwy. Ja bym wyborców nie winił o istnienie skrajnie prawicowych czy dziwnych / śmiesznych / wstydliwych ugrupowań, albo nawet o narastający nacjonalizm i totalitaryzm. Jakbym był politykiem to w pierwszej kolejności byłoby MI wstyd, że jako politycy dopuściliśmy do takiego stanu. Nie obrażałbym wyborców – to w stylu Pana Stonogi, ale kulturalnym tonem. Należy pamiętać, że w zmieniającym się świecie dziś wyborca opcji P kiedyś może być wyborcą opcji L i na odwrót.

    1. Avatar
     tantus

     A moim zdaniem, za ostatnie przebudzenie brunatnych ideologii odpowiadają w znacznym stopniu właśnie politycy, do spółki ze sprzedajnymi dziennikarzami. Moim zdaniem, duży w tym udział nowych czasopism typu „Do Rzeczy”, „W Sieci”, „Warszawska Gazeta”, „Fronda”, czy „Gazeta Polska”. Nie zauważyliście, że ostatnio tych nazi-brukowców się namnożyło? I są coraz bardziej widoczne na sklepowych półkach – ich nakład ewidentnie rośnie. A kto za nimi stoi? Umoczeni politycznie bracia Karnowscy i senator Bierecki (PiS).

     1. Avatar
      tantus

      Druga sprawa to Internet, gdzie każdy może publikować co chce i gdzie chce, kłamać ile wlezie, wymyślać niestworzone, idiotyczne historie wsparte irracjonalnymi argumentami. I nikt nie zareaguje, nikt autorów nie poda do sądu, bo po pierwsze nie zawsze da się ich łatwo namierzyć, a po drugie, takich idiotycznych filmików są tysiące i nie da się ich wszystkich obejrzeć. I później takie Maxy-Kolonki siedzą w swoich schowkach na szczotki i nagrywają filmiki (niby, że to w konspiracji przed elitami, które chcą ich – niepokornych (sic!) – uciszyć).
      Mało kto takich Maxów-Kolonków traktuje poważnie, uważając je za margines świata mediów, a tymczasem młodzi ludzie coraz rzadziej zaglądają do TV i prasy, a coraz więcej wiedzy czerpią właśnie z Internetu. Dzięki Internetowi, manipulowanie masami stało się prostsze, niż kiedykolwiek. Jeśli sobie tego nie uświadomimy i nie zaczniemy walczyć z kłamstwami i oszczerstwami, które zalewają Internet, to wkrótce obudzimy się w nowej, orwellowskiej rzeczywistości.

 2. Avatar
  Paweł

  Ma Pan Wielką rację. Sam słuchając Kukiza mam wrażenie że ten człowiek sam nie wie co mówi. Pytanie tylko czy ludzie-wyborcy w Polsce są tak głupi czy przez ich wybory nie chcą zrobić czasem komuś innemu na złość?
  Pozdrawiam

 3. Avatar
  Wyborca Kukiza

  Dobrze, ze wyborcy innych klubow wiedzieli. Dobrze, ze wyborcy innych klubow nie zostali zmanipulowani w sprawe aborcji, kiedy pod stolem podpisano CETE ;D.

 4. Avatar
  ubu król

  Sam głosowałem na panią Doktor (nie weszła) z list Kukiza ( jako 3, nową siłę polit. nie upapraną w PO-PIS, PSL czy SLD..) , czego pożałowałem najszybciej jak mogłem.. jak sie okazało , że zamiast samorządowców na których poparciu wypłynął , wciągnął na listy narodowe popłuczyny , ONR-y , Winnickie i inne IndywiduŁajności zachłyśnięte III Rzeszą, Jednocześnie nienawidzących Niemców, Rusków a zakochanych w Putinie..
  Tacy Ciemniacy z nim zostaną.. i pewnie nie przekroczy 5% progu..
  Kukiz Plecie zanim pomyśli.. to człowiek estrady, imprez.. obecnie niepijący alkoholik..myślący że został alfą i omegą i może pouczać wszystkich bo nagle wytrzeźwiał… jest jak dziecko poznające nową zabawkę..
  Lepper sie zmieniał i uczył .. Kukiz wrzuca nowe memy ku rechocie debili .. szkalujące Ryśka Petru i innych konkurentów polit. mało za to gada o sobie co ma do zaproponowania .. POLITYK BEZ PROGRAMU, JEST JAK PRALKA BEZ PROGRAMU.. ZMIELE WSZYSTKO JAK JEJ ZAUFASZ… obecnie polit. nie przejmują się swoimi kłamstwami wyborczymi – stąd Sukces Kukiza.. JEDNORAZOWY WG MNIE.

 5. Avatar
  tantus

  Zgodzę się z Panem, ale tylko częściowo.
  Przed ostatnimi wyborami (prezydenckimi i parlamentarnymi) rozmawiałem z wieloma moimi znajomymi i tym, którzy chcieli głosować na Kukiza, udało mi się ten pomysł w większości wyperswadować. Okazało się bowiem, że ludzie w ogóle nie kojarzą tego, że razem z narodowcami organizował marsze 11 listopada. Także problemem jest brak świadomości politycznej u wielu ludzi.
  Sam Kukiz to dla mnie taki polski odpowiednik Trumpa. Czasem mam wrażenie, że on w ogóle nie ma mózgu, tylko jakiś mikroprocesor z zainstalowanym botem, który przeszukuje Internet w poszukiwaniu najczęściej wypowiadanych fraz, a następnie chodzi i je bezwiednie powtarza. Szczytem dla mnie było jego stwierdzenie, że KOD jest sponsorowany przez Sorosa. Kiedy dziennikarze zaczęli drążyć, skąd ma takie informacje, okazało się, że… wyczytał to w jakimś anonimowym komentarzu pod artykułem w Internecie. Ręce opadają…
  Natomiast co do samego ugrupowania Kukiz’15, to da się tam znaleźć kilka całkiem rozsądnych osób, które – gdyby miały odpowiednie zaplecze polityczne – mogłyby zrobić sporo dobrego. Ale to chyba dopiero w kolejnej kadencji i pod warunkiem, że uda im się znaleźć jakieś normalne środowisko polityczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *