Ignorancja historii na prawicy

Kategorie: Bez kategorii

Kiedy prawicowi politycy chcą sobie dowalić wyzywają się od pogrobowców PRL, od  ubecji,stalinizmu itp. Posiłkują się PRL-em niczym maczugą, by obić nieboszczką swoich przeciwników.   Ostatnio Ryszard  Petru czepiając się prezesa Kaczyńskiego porównał  jego psyche do mentalności polityków z PRL, którzy otoczeni wrogimi państwami bali się wychylić nosa na zewnątrz.

To wszystko gówno prawda. Przypomnę, że w czasach, którymi straszy dzisiaj nas Pertu Polska była otoczona państwami socjalistycznymi zmilitaryzowanymi w Układzie Warszawskim. I tak po kolei: Republiką Litewską, Białoruską, Ukraińską, Czechosłowacją i NRD. Oczywiście ze strony wschodniej i zachodniej zagrożenie  jakieś było i by je umniejszyć nasi wodzowie, co i rusz, jeździli do Moskwy z wizytami przyjaźni.    Kontaktów z Zachodem i jego technologią i kredytami  przywódcy PRL  pragnęli  jak kania dżdżu.   O niedorzeczności  porównań Petru i jemu podobnych  wiedzą starsi obywatele. Młodym wpycha  się do głów  kult  żołnierzy wyklętych i zachęca  do udziału w grupach rekonstrukcyjnych. A to z wiedzą nie ma wiele wspólnego.

Czasami taka ignorancja prawicy przynosi efekty odwrotne. Premier Szydło, odwiedzając zakłady lotnicze, stwierdziła, że kiedyś były one polskie. Oczywiście, za PRL. Budowano tam wtedy, a nie montowano, polskie samoloty i helikoptery. Odbywało się to, co prawda, za zgodą wielkiego brata, ale asortyment  zbrojeniowy naszego przemysłu był wtedy o wiele szerszy. Teraz te zakłady są w rękach kapitalistów i to oni decydują, co się w nich montuje i ilu ludzi zatrudnia. Kolonializm polityczny zastąpiono  kapitalistycznym.

Nawet , o dziwo, prezes Broniarz z ZNP pokusił się o porównanie dzisiejszej reformy oświatowej do mrocznych czasów ośmioklasowej szkoły z czasów PRL. Wytłumaczenie różnic  zajęło by mi zbyt wiele tekstu. Ograniczę się więc do stwierdzenia, że prezesa ogarnęła chwilowa pomroczność jasna.

Czesław Cyrul

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *