Prawda i g…… prawda

Kategorie: Bez kategorii

W jednym z dzienników ukazał się obszerny wywiad z Barbarą Nowacką, aktualnie  poszukującą swojego miejsca na scenie politycznej. Sama Nowacka w politycznym wianie chce  wnieść siebie samą i może jeszcze kilka osób, bo więcej nie ma. Barbara Nowacka we wspomnianym wywiadzie dołożyła partii  Razem. …Że to idealiści z programem nie przystającym do dzisiejszej  struktury społecznej Polski, gdzie miliony obywateli, to drobni przedsiębiorcy.  Na tę nieprawdę obruszył się Adrian Zandberg z partii Razem.

Barbara Nowacka źle wyraziła się także o SLD. …Że to partia konserwatywna, jak cała PRL zresztą. Wywiad dotyczył głównie praw kobiet i walki z restrykcyjnym projektem  ustawy aborcyjnej.  Jeszcze trochę, a wymknęło by się Barbarze, że w PRL obowiązywała taka ustawa, a SLD także opowiadał się za nią. Ale na szczęście do tego w swej złośliwości i niewiedzy,  już się nie posunęła.  Niechęć do SLD, z którym  Nowacka szła do wyborów parlamentarnych, buchała od niej  na wszystkie strony. Taka niechęć  do SLD była widoczna u większości ugrupowań Zjednoczonej Lewicy. Odbiło się to na  fatalnej kampanii parlamentarnej. Zaraz  po niej  ZL pękła jak bańka mydlana. Teraz Nowacka ani z partią Razem, ani z SLD nie zamierza się jednoczyć.

Słaba znajomość historii  najnowszej i ta niechęć do lewicy wyszła z Nowackiej w trakcie słynnej przedwyborczej debaty telewizyjnej, gdzie wypadła  nijako, a błysnął, niczym supernowa, Adrian Zandberg.

 Skąd natomiast u Nowackiej  ta fałszywa wiara, że SLD jest konserwatywny? Przede wszystkim z braku wiedzy lub niedoczytania badań socjologicznych do końca.   Kilka lat temu Uniwersytet Wrocławski do spółki z Uniwersytetem w Brukseli  zbadał  poglądy  liderów polskich  partii. Na pierwszy rzut poszedł SLD. Okazało się, że aktyw jest liberalny gospodarczo i  bardzo niechętny mieszaniu się kościoła do polityki i zdecydowanie opowiada  się  za złagodzeniem ustawy o aborcji, w co wątpi Nowacka. Poszła wtedy opinia, że SLD to nie lewica.

Potem badano poglądy w innych partiach i okazało się, że SLD przy PO, PSL, czy PiS to lewica jak najbardziej. Poglądy wszystkich  badanych wtedy polityków  były przesunięte na prawo, ale najbardziej na lewo był SLD.  Jeżeli propaguje się pogląd, że SLD jest konserwatywne to jak nazwać liberałów z PO, ludowców  z PSL czy konserwatystów z PiS ? Zalecam zatem , także Barbarze Nowackiej,  dokładne zapoznanie się z badaniami, a nie operowanie zasłyszanymi opiniami.  Polska scena polityczna jest przesunięta w prawo, ale obecność SLD na jej lewej stronie  jest niepodważalna.  Nie jest to lewicowość w wydaniu skrajnych grupek na lewicy.  SLD jest partią socjaldemokratyczną i tego będzie się trzymać.

Czesław Cyrul

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *