Gorszy sort na lewicy

Kategorie: Bez kategorii

W polityce pojęcie” ludzi gorszego sortu” nie zostało odkryte przez PiS. PiS je tylko tak wulgarnie zdefiniowano. Elity postsolidarnościowe bardzo dobitnie wskazywały, że np.  w SLD są ludzie zdecydowanie gorszego sortu. „Gazeta Wyborcza” dowodziła, że SLD mniej wolno, itp. Te  bałamutnie teorie zaprowadziły tę  gazetę na skraj finansowej zapaści, bo za głupotę w polityce płaci się na różne sposoby.  W miarę upływu czasu sama prawica zaczęła dzielić się na partie  lepszego i gorszego sortu. Kiedy rządziła Platforma nieustannie prowadziła kampanię dowodzącą, że ci z PiS to głupszy i gorszy sort polityków, a co za tym idzie ich wyborcy także. PiS, to pogardliwe nękanie nazywało przemysłem pogardy.  Samo PiS zaś, wygwizdując polityków PO na wszelkiego rodzaju uroczystościach nazywało to zjawisko słusznym gniewem ludu.

Po  ostatnich wyborach role odwróciły się. Teraz PO odgrywa rolę partii gorszego sortu i wraz z nią jej wyborcy. To pojęcie PiS rozciągnęło także na inne partie polityczne i ich elektorat, który stoi w kontrze do  obecnie rządzących. Jedno w tym jest pewne. Podział na lepszy i gorszy sort wykreowała prawica,  dalej go pielęgnuje oraz umacnia.  

Ale ten podział niestety funkcjonuje także na lewicy. Oto  w wywiadzie, w „Gazecie Wyborczej”, jeden z liderów partii „Razem” nazywa SLD  stowarzyszeniem byłych aparatczyków. Jego zdaniem ta formacja nie miała nic wspólnego z demokracją.  Młody  aktywista zdaje się nie wiedzieć , że na to „stowarzyszenie” głosowały miliony wyborców w jak najbardziej demokratycznych wyborach. Prezydent wywodzący się z tej formacji nadal zbiera wysokie oceny o jakich inni mogą tylko marzyć. Tym stwierdzeniem  lider partii  Razem  pluje w twarz wszystkim, którzy urodzili się w PRL i odważyli się zagłosować na SLD. Oto  przykład politycznej nienawiści i głupoty na lewicy. I co z tego, że ta nienawiść ma prawicowe korzenie.  Mam nadzieję, że wraz z wiekiem, przybędzie aktywiście rozumu, pokory, wiedzy  i politycznego doświadczenia.  

Jeden z polityków PO powiedział mi, że  czasami zaczyna myśleć  lewicowo. To dobrze, po prostu Pan mądrzeje – powiedziałem.  Ale w sprawach gospodarczych nadal jestem liberałem – odpowiedział.  To wszystko kwestia czasu- ripostowałem. Z aktywistą  partii Razem może będzie podobnie, choć są tacy, którzy niczego się nie uczą i wędrują na śmietnik historii.  Jedni szybciej, inni wolniej.

Czesław Cyrul

Komentarze (4):

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *