Brawo suweren

Kategorie: Bez kategorii

Jerzy Owsiak ogłosił, że w tym roku Orkiestra zebrała ponad 105 mln złotych. W ubiegłym roku zebrano  „tylko” 72mln. Takiego skoku, z roku na rok, nigdy nie było. Paradoksalnie pomogło w tym PiS. Jak wiadomo ta partia  jest wrogiem WOŚP. Rządowa TV nie objęła patronatem tegorocznej Orkiestry. Zabroniono służbom mundurowym angażowania się w zbiórkę pieniędzy. Kościół też był i jest niechętny Owsiakowi. I wbrew władzy suweren dał tyle, jak nigdy. Polacy widzieli, że ta władza działa w złej intencji, zrobili jej na złość i dobrze dla potrzebujących pomocy. PiS pewnie nabierze wody w usta na ten temat albo zarzuci wrogość względem władzy obywatelom gorszego sortu, którzy odważyli się bez umiaru wrzucać pieniądze do puszek. Oczekuję, że w przyszłym roku będzie podobnie. PiS też będzie prześladował orkiestrę. I wtedy zebranych  będzie 200 milionów. A może to taka przewrotna, pisowska metoda, by więcej wycisnąć od obywateli, ale w taką finezję np. ministra Błaszczaka to ja nie wierzę.

Podobna sytuacja miała miejsce w latach osiemdziesiątych. Wtedy obywatele, na złość władzy, nieśli worki pieniędzy do kościoła. Inna rzecz, że nie bardzo było co za nie kupić. W latach osiemdziesiątych zbudowano w Polsce tysiące kościołów. Był to rekord nad rekordy i było to w czasach socjalizmu. Rekordowy wynik orkiestrowej zbiorki powinien dać do myślenia tej władzy, ale ona na razie wierzy, że suweren ją kocha.

Oponenci orkiestry uważają, że ta kwota to marny ułamek tego co wydaje NFZ. To prawda, ale NFZ wydaje miliardy na płace personelu i lekarstwa. Ile wydaje na zakupy sprzętu? Proponuję sprawdzić. Pieniądze z Orkiestry idą tylko na zakup sprzętu, a wtedy te proporcje wyglądają zupełnie inaczej.

Czesław Cyrul

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *