Skrzeczący patos

Kategorie: Bez kategorii

Co roku, 2 maja, w dniu Dzień Flagi  RP, zabawiam się w statystyka. Liczę, z mojego balkonu i okien, a mieszkam na dość wysokim piętrze, ile flag wisi na balkonach. Mam w zasięgu wzroku kilkaset balkonów. Flag, od lat, wisi od dwudziestu do trzydziestu sztuk.  Przeciętnie w co trzydziestym mieszkaniu wywiesza się flagę.

W trakcie głównych uroczystości Pani Premier mówi o dumnym narodzie i szacunku dla flagi. Na maszt wieży Zamku Królewskiego w Warszawie, odbudowanego za czasów Gierka, żołnierze wciągają flagę, orkiestra gra hymn narodowy. Wieża jest pokryta liszajami, a tynk odpada od niej płatami. Flaga dumnego narodu na tle odpadającego tynku. Scena pełna symboliki: narodowa flaga, hymn, kompania honorowa, wyprężona premier i taki sam prezydent, pełne patosu przemówienia i pokryta liszajami  królewska wieża.

Odpadający tynk to wina komuny albo III RP, która zostawiła kraj w ruinie.

Patos i polska rzeczywistość: biało-czerwona na królewskiej wieży, odpadający tynk, pojedyncze flagi na balkonach i dumny naród przywiązany do narodowych symboli.

Czesław Cyrul

Komentarze (3):

  1. Avatar
    Jonasz

    A tak przy okazji, czy nasz Pan Prezydent nie występuje w sezonie zimowo-wiosennym, w śmiesznym, przykrótkim płaszczyku ? Jego płaszczyk nadaje się do przedłużenia. Śmieszne, gdy widzę mego prezia w przykrótkim palcie…! Kaj som jego wizualiści ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *