Sortowanie bez końca

Kategorie: Bez kategorii

Pan prezydent Duda kolekcjonuje na swoim koncie wypowiedzi, które nie przystoją głowie państwa. Pewnie powstanie kiedyś biała księga zawierająca jego myśli skłócające Polaków.  Przed tygodniem, z rozbrajającą szczerością,  stwierdził,  że dzieci prominentów PRL, a pewnie także III RP, bo dla niego to ten sam sort, bronią starego porządku. Oznacza to, że przeciwni są porządkom wprowadzanym przez PiS. Sprawa jest poważna, bo dotyczy milionów obywateli, których prezydent uznaje za obrońców starego porządku i szkodzących polityce PiS.

Gdybym rozumował tak, jak Prezydent to mógłbym  postawić następującą tezą. Wiadomo, że  wśród młodych i słabiej wykształconych mężczyzn PiS ma wielu zwolenników. Potwierdzają to analizy wielu badań poparcia dla partii politycznych. Grupki kiboli i chuliganów to  głównie tacy młodzi mężczyźni: demolujący pociągi, niszczący stadiony i ławki w parkach. Nie wyobrażam sobie młodego lekarza, który po nocnym dyżurze w szpitalu, wali pięć piw, a potem niszczy publiczne mienie i wywołuje burdy, albo gardłuje na ulicy: precz z komuną. Mogę więc uogólnić: wszyscy chuligani, kibole i wszelkiej maści narodowcy to zwolennicy PiS.

Czy to prawda? Tylko w minimalnych stopniu. Ta grupa mężczyzn  raczej rzadko chodzi na wybory. I dalej. Antyspołecznie zachowuje się tylko bardzo niewielka grupa młodych mężczyzn, która nie może być uogólniana z całym elektoratem PiS, któremu w żadnym przypadku  nie można zarzucać chuligaństwa.  

Pan prezydent  doskonale wie, że cynicznie sączy do uszu swoich wyborców kłamstwa o milionach ludzi gorszego sortu sypiących piach w tryby PiS-owskiej władzy. Takie chwyty stosowała władza w latach pięćdziesiątych minionego wieku. Wtedy piach w tryby władzy sypali głównie zachodni kapitaliści, teraz sypie gorszy sort obywateli, któremu nie podoba się polityka PiS. Nie dziwię  się, że rzecznik prezydenta nie wytrzymał tego sortowania obywateli i padał się do dymisji. Pewnie doszedł do wniosku, że granice absurdu przekroczono i nie może więcej dawać twarzy dla tego typu postprawdy.

Czesław Cyrul

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *