Polska dzisiejsza według Cimoszewicza

Kategorie: Bez kategorii

Włodzimierz Cimoszewicz gościł we Wrocławiu na zaproszenie Stowarzyszenia „Pokolenia”.
Oto co powiedział na spotkaniu.

1.Nie zawsze byt określa świadomość.
Mieszkający w pobliżu Puszczy Białowieskiej generalnie popierają jej wycinkę, choć raczej przy wycince nie pracują. W okolicy powstało bardzo dużo gospodarstw agroturystycznych. Do puszczy przyjeżdżają turyści by podziwiać pierwotny las, a nie sztucznie posadzone drzewa. Takie mają w całej Polsce i w parkach. Po wycięciu puszczy turyści przestaną przyjeżdżać, ale to jakoś do właścicieli gospodarstw agroturystycznych nie dociera.
Rolnicy popierają PiS, choć ta partia bardzo utrudniła obrót ziemią. W efekcie w wielu regionach obrót ziemią został zablokowany, a jej wartość spadła, a to utrudnia rozwój rolnictwa. Ponadto za rządów PiS zaczęły się opóźnienia w wypłacie dotacji unijnych, a mimo to wieś kocha PiS.

2. O wierze i irracjonalizmie na co dzień.
Wiara nie ma nic wspólnego w wiedzą. Albo się wierzy, albo nie. Wiara nie ma nic wspólnego z racjonalizmem. Polacy to naród wierzący i dlatego często podejmują polityczne decyzje dyktowane wiarą, a nie racjonalizmem.

3. O Platformie Obywatelskiej
To partia oportunistów, bez kręgosłupa politycznego. Jest tam wielu mądrych ludzi, ale nic z tego nie wynika. To partia, która nie ma pomysłu na przyszłość.

4.O rządzeniu.
Można, nie mając celów dalekosiężnych, krajem zarządzać, czyli administrować, ale to zazwyczaj kończy się źle. PO właśnie przez osiem lat zarządzała. Tylko podwyższenie wieku emerytalnego było odważną decyzją i wg byłego premiera bardzo potrzebną.

5. O przywództwie.
Jeżeli partyjne życie toczy się wokół silnego lidera, to zazwyczaj kończy sie dyskusja w partii o celach i programie. Jak przywództwa też nie ma dalekosiężnych celów to kończy się tak jak w PO.

6. O opozycji.
Opozycja musi przestać się na siebie obrażać i zacząć ze sobą rozmawiać. Inaczej nie da rady PiS-owi.

7. Co dalej?
Trudno powiedzieć, ale polityka zaskakuje i nie wiemy co wydarzy się za kilka miesięcy. Ta nieprzewidywalność to cecha polskiej polityki.

8. O prezydencie Dudzie.
Nie uważam go za dobrego prezydenta. Łamał i łamie Konstytucję, a to dyskredytuje jego prezydentowanie.
.
9. O świadomości obywatelskiej.
Po 1990 roku zapomniano o kształtowaniu nowoczesnej świadomości obywatelskiej, nie objaśniano obywatelom politycznych i gospodarczych zjawisk i wzajemnych zależności. Teraz mamy społeczeństwo słabo wyedukowane w sprawach politycznych. Dlatego boi się ono zmian zachodzących w Europie i świecie, zamyka się w sobie, jest podatne na populistyczne hasła i łatwo jest nim manipulować.

10. O chrześcijaństwie.
ProPiSowska postawa kleru sprawiła, że stajemy się społeczeństwem antychrześcijańskim. Jesteśmy pokłóceni i nienawidzący się, a podstawowe przykrzenie „ miłuj bliźniego jak siebie samego” sieje się pustym frazesem.

11. O politycznej emeryturze.
Z polityki odchodzi się albo na emeryturę, albo się umiera. Ja odszedłem na emeryturę i bez polityki naprawdę można żyć.

Czesław Cyrul

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *