No to burzymy

Kategorie: Bez kategorii

Najpierw minister  Sikorski chciał zburzyć Pałac Kultury i Nauki. Było to hasło polityczne i  minister nie miał pojęcia jak to zrobić. Tak sobie tylko mielił językiem jak nic innego nie przychodziło mu do głowy. Niestety zdarzało się to dość często.  Teraz PiS podjął ponownie ten temat.  Jednak genetyczny związek  pomiędzy Sikorskim i  PiS-em jest. Podobnie jak pomiędzy PiS,  a PO.

Nie jestem budowlańcem, ale potrafię sobie wyobrazić jakie byłyby  konsekwencje rozbiórki. Załóżmy, że od strony prawnej będzie zgoda na rozbiórkę. Setki instytucji powyrzuca się z Pałacu lub przesiedli.  Ale. W Polsce nie ma takiej firmy i takich dźwigów, które dałyby radę Pałacowi. Pałac zbudowany jest z dobrej stali i solidnych materiałów budowlanych więc łatwo się nie podda. Jak wiadomo  jest także czymś w rodzaju schronu na wypadek działań wojennych, choć ta rola jest wyolbrzymiona. Taka rozbiórka kosztowałaby przynajmniej miliard złotych, albo i  jeszcze więcej. Miliony ton rożnogabarytowego gruzu musiałyby  wywieźć z centrum miasta tysiące ciężarówek, a to zablokowałoby miasto. No i gdzieś ten gruz trzeba by było złożyć. Obok Pałacu przebiegają podziemne linie kolejowe i linie metra. Sam Pałac ma kilka pięter podziemnych. Oplatany jest sektami kilometrów kabli, rur itp., które są zintegrowane z innymi budowlami w pobliżu. To tylko te najważniejsze problemy. 

Jeden wiceminister od wojny, mniejsza o nazwisko, powiedział, że jego saperzy daliby radę Pałacowi. Oczywiście daliby radę, ale dałby także radę całej infrastrukturze w okolicy, która zostałaby sparaliżowana  i częściowo zgruzowana. Ale urzędnik od wojny  jest od rujnowania więc machnijmy na niego ręką. Budowanie mu nie w głowie wiec trudno się dziwić, że wypuszcza z siebie takie pomysły. Nikt przy zdrowych zmysłach  na rujnowanie centrum stolicy się nie zgodzi, ale politycy prawicy są specjalistami od puszczania absurdalnie  śmierdzących bąków i właśnie  to zrobili. Za tydzień  smród się rozniesie i atmosfera wokół Pałacu stanie się ponownie znośna.

Czesław Cyrul.

Komentarze (4):

 1. Avatar
  Ewald

  We Wrocku trza zburzyć: Chemię i Matematykę koło mostu Grunwaldzkiego, Całą Legnicką ( toż to bolszewia wybudowała), a najlepiej 80 proc. budynków wybudowanych na gruzach Breslau. Jak burzyć, to burzyć…. A jeszcze pozostaje Iglica wzniesiona za czasów bolszewii….

  1. Avatar
   tantus

   Do tego całe Popowice i Kozanów, Nowy Dwór z Muchoborem Małym, Osiedle Krzywoustego i Osiedle Sobieskiego na Psim Polu, „sedesowce” na pl. Grunwaldzkim, linię tramwajową do Leśnicy, Most Pokoju, itd. itd.

   1. Avatar
    Ewald

    po co się męczyć, starczy przejrzeć sowieckie kroniki z walk o Festung Breslau. Trza wszystko wysadzić w luft, oprócz Krzyków, Sępolna i Biskupina…. Wówczas rachunek z komuną będzie wyrównany. Zostawmy jedynie Ratusz, on niczemu nie jest winien

 2. Avatar
  stef

  Najbardziej celowe i najtańsze jest wysadzenie w powietrze bolszewickich łbów obecnych włodarzy naszego kraju, wypełnionych demonstrowaną wszem i wobec sieczką za czasów komuny. Ostateczny akt dekomunizacji przestrzeni publicznej od złogów komuny. Prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *