Budowlane bujdy Pana Premiera

Kategorie: Bez kategorii

Pan Premier Morawiecki, w swoim expose, powiedział, że w ramach programu Mieszkanie +, w ciągu 10-ciu lat, rząd wybuduje  3 mln mieszkań. Na sali sejmowej rozległ się śmiech. Nie bez racji. Premier nie za bardzo wiedział, o czym mówił. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku Edward Gierek zapowiedział wybudowanie mieszkań w takiej właśnie ilości i w takim właśnie czasie. Był blisko celu, ale trochę zabrakło. Bodaj tylko w jednym roku udało się wybudować 300 tys. mieszkań. Odbywało się to przy olbrzymim zaangażowaniu budżetu państwa i pożyczek zagranicznych. Wybudowano kilkadziesiąt fabryk domów. Był to bez wątpienia największy boom budowlany w historii Polski.

Aktualnie, w tym roku, planuje się wybudowanie około 140 tys. mieszkań budowanych przez deweloperów, prywatnie, przez spółdzielnie, itp. Ten rok można uznać za bardzo dobry dla naszego budownictwa mieszkaniowego. Tak więc jak byśmy dołożyli te 300 tys. rocznie mieszkań z rządowego programu Mieszkanie +, to wyszłoby prawie pół miliona mieszkań. To zupełnie nierealne i nawet nie zamierzam tłumaczyć dlaczego. Każdy mający trochę oleju w głowie od razu wie, że nie ma takich możliwości. Ale Premier Morawiecki chlapnął coś takiego i będzie to obiektem żartów i kpin, bo dowiódł, że nie zna realiów i pomyliły mu się rzędy wielkości. Skłonny byłbym uwierzyć w 300 tys. mieszkań z tego programu w ciągu 10 lat, ale trzy miliony to bujda na resorach.

Wiele lat temu PiS też zapatrzył się na plan Gierka. Nic z tego nie wyszło.  Premier Morawiecki odgrzewa ten kotlet. Na razie, na przyszły rok, są plany (powtarzam plany!) budowania kilku tysięcy mieszkań w tym programie, a to oznacza opóźnienie już na starcie. W przyszłych latach, by zrealizować plan, trzeba będzie budować po 400 tys. mieszkań rocznie, a to jest niemożliwe.

Albo Pan Premier posłuchał jakiegoś głupkowatego doradcy, albo przepisał te hasła ze starego programu PiS.  Wyszło śmiesznie i okazało się, że Pan Premier jest oderwany od realiów i problemów zwykłych Polaków.  W temacie mieszkań Pan Premier powiedział także, że w Polsce brakuje kilka milionów mieszkań.  Też  przesada. Choćby dlatego, że kilka milionów młodych ludzi wyjechało z Polski i już nie wróci. Za rządów PiS młodzi nadal wyjeżdżają.

Zatem, Panie Premierze, rzeczowo i na temat proszę, bez bujania w obłokach, bo Panu nie wypada.

Czesław Cyrul

Komentarze (3):

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *