Kto grabi bardziej

Kategorie: Bez kategorii

PiS i PO co i rusz obrzucają się epitetami i wyciągają sobie grabieżcze praktyki  majątku państwowego. Koalicja PO-PSL, przez osiem lat nagrabiła sobie sporo. Słowo grabienie ma charakter umowny. Oznacza ono nadużywanie pieniędzy publicznych do realizacji swoich, partyjnych, politycznych i grupowych celów.  W okresie swoich rządów PO wygenerowała wiele afer, które jakoś nie znalazły odbicia w wyrokach sądowych. Dlatego PiS zawłaszcza sądy, by to zmienić. Czasami były to bardziej afery polityczne lub nietrafione decyzje gospodarcze co może się zdarzyć. Społeczeństwo, owo platformerskie żerowanie na publicznym majątku, tolerowało, ale do czasu. Teraz rząd Piś chcąc przykryć swoje wpadki odgrzewa spleśniałe i śmierdzące kotlety upichcone za czasów PO.

PiS rządzi dopiero trzeci rok i korzysta zdecydowanie bardziej dynamicznie z państwowych pieniędzy. Owo grabienie ma jednak nieco innych charakter. Jest to grabienie ideologiczno- personalne. PiS-owska, reżimowa telewizja została zasilona miliardami ze skarbu państwa, by skutecznie otumaniać ludzi. Fundacja Narodowa doi pieniądze ze spółek Skarbu Państwa i potem uprawia za nie partyjną propagandę. W IPN pompowane są setki milionów złotych.  Kościół zasilany jest, na różne sposoby, by tylko dobrze mówił po PiS. Nie zdziwię się jak Kościół wystąpi z projektem zapisu w Konstytucji o kierowniczej roli PiS w Polsce.

Innym sposobem grabienia jest np. masowe zakupywanie luksusowych limuzyn dla rządu i potem rozbijanie ich. Jest także grabienie personalne. Dziesiątki tysięcy działaczy PiS obsiadły urzędy, ale tam mało płacą więc nie ma co im wypominać. Gorzej wygląda sytuacja w spółkach skarbu państwa. Płac tam w zarządach nie zmniejszono, a zapowiadano. Zmiany w zarządach i radach nadzorczych są lawinowe. W KGHM np. jest już trzecia, dobra zmiana kierownictwa kombinatu i spółek zależnych. By to przykryć wyciąga się jakieś niewyjaśnione sprawy zarządu za czasów PO. A o obiecanym przez wszystkich świętych z PiS  zniesieniu podatku od kopalin jakoś cicho. Te zmiany sprawiają, że przy tak dużych płacach za rok można się nieźle obłowić i potem jeszcze dostać milionowe odprawy. Jak to wpływa na kondycję firm i ich finanse wie ten, kto zarządzał przedsiębiorstwami.

I tak można by jeszcze długo deliberować. Z moich obserwacji wynika jasno, że gdyby PiS miał rządzić przez 8 lat, tak jak PO i PSL, to partyjne grabienie majątku narodowego do  celów ideologiczno-partyjnych będzie znacznie większe. Zatem i gniew ludu będzie niewspółmiernie większy, niż ten, jaki spadł na PO.  Tolerowanie grabienia narodowego majątku, jak widać w naszej praktyki, trwa długo, ale w końcu ta świadomość dociera do obywateli i wymierzają oni grabieżcom karę w wyborach.  Jednak ograbiane  nas przez PiS jest groźniejsze, bo nasze pieniądze, w dużej części,  idą na aparat propagandowy, którego celem jest wmówienie nam, że jesteśmy ograbiani dla naszego dobra. Na razie to działa.

Czesław Cyrul

Komentarze (1):

  1. Avatar
    obatel k

    Pomyśleć, że poprzedników wywróciły – poza zużyciem naturalnym – plebejskie „ośmiorniczki” na talerzach po, które taki np. Misiewicz potrafiłby codziennie wysyłać bmw z kierowcą do Olsztyna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *