Coś więcej niż sondaż

Kategorie: Bez kategorii

Ostatnie notowania popularności partii politycznych przeprowadzone przez Kantar Millward Brown dla TVN to coś więcej niż zwykły sondaż. Zaskakuje spadek notowań PiS. Hasło „nam się należy więcej”, zamiast obiecywanej skromności, ustawy degradacyjne, dekomunizacyjne, skłócenie z zagranicą osiągnęły masę krytyczną i wyborcy zaczęli odwracać się od PiS. Wyborcy PiS swoje głosy, być może, przerzucili na Kukiza, partię Wolność, a może i PO, której przybyło sympatyków.

Mnie interesuje sytuacja na lewicy. W badaniach tej sondażowi SLD zawsze miał bardzo marne notowania, zazwyczaj nie przekraczał progu wyborczego. Przypomnę, że politycznie odpowiadało to zamawiającemu te badania TVN-owi. Ta stacja, do spółki z radiem  TOK FM i Gazetą Wyborczą, promowała partię Razem oraz Barbarę Nowacką i widać, że projekt powoli diabli biorą. Tym zarazem  notowania  SLD w badaniu tej sondażowi wynoszą 9 procent (w ostatnim było 3 procent) i wzrosły, w stosunku do badań poprzednich o ponad 150 procent. Taki, obiecujący i rosnący,  wynik w badaniach innych sondażowi, SLD już osiągnął parokrotnie. Natomiast, po raz kolejny, notowania partii Razem spadły do poziomu błędu statystycznego.  Oczywiście spadek notowań PiS i tak duży wzrost notowań SLD może się zmieniać, ale jakieś wnioski delikatnie, o sytuacji na lewicy, można wyciągać.

A zatem, lansowanie partii Razem przez wspomniane liberalne media kończy się klapą. Twierdzenie, że SLD to tylko wydmuszka także okazuje się kłamstwem. SLD zbiera premię za nawoływanie do jedności na lewicy, bronienie dorobku PRL i wstawianie się za ludźmi gorszego sortu. Partia Razem, zachowująca się wrogo względem SLD i niechętna jakąkolwiek rozmowom na lewicy została przez wyborców ukarana za sekciarstwo i wywoływanie sporów w tym środowisku. Po raz kolejny okazuje się, że wyborcy nagradzają tych, którzy nawołują do jedności i zgody. Wielka szkoda, że działania „Razem” kończą się klapą, bo drzemie w niej (partii Razem) wielki potencjał intelektualny i organizacyjny. Jej liderzy skierowali ten potencjał w złą stronę i  swoją arogancją na lewicy  ten potencjał zmarnotrawili. Wielka szkoda.  SLD zawsze jest otwarte na współpracę.

Podobnie ma się sprawa z Barbara Nowacką. Jej jazdy po kraju i udział w pogadankach ani nie wzmacniają lewicy, ani jej nie jednoczą, a Inicjatywa Polska nie jest zdolna do samodzielnego startu w wyborach.  To kolejna strata na lewicy, bo niechęć Nowackiej do organizowania się przed wyborami i czekanie na nie wiadomo co, skończy sie dla niej polityczną klapą i osłabieniem lewicy.

Wnioski są  następujące: zgoda buduje……… ,a  ciążka praca, jaką wykonuje SLD, popłaca. Rozsądni, nawet z popełnionych błędów, wyciągają mądre wnioski na przyszłość, a z innymi może już nie warto rozmawiać. Ale ciągle drzemie we mnie nadzieja, że rozsadek weźmie górę.

Ale czy bez  zaufania i na siłę warto budować koalicje w polityce? W ostatnich latach, z mojego doświadczenia wynika, że nie. Ale próbować należy. Może za którymś razem się uda.

Czesław Cyrul

Komentarze (12):

 1. Avatar
  Wro44

  Panie Czesławie. Lewica jest potrzebna i wartościowa, ale:
  – nikt już nie zaufa dawnym Towarzyszom gustujących w cygarach, Jaguarach i kawiorze. Dawnym TW po stypendiach.
  – nikt już nie zaufa zwolennikom realnego komunizmu bujających w obłokach internacjonalizmu.
  – nikt już nie zaufa fanom lgbt, aborcji w wigilię, czarnych marszów, legalizacji homo związków itp.
  Nikt, jest z pewnością przerysowane, ale 2-5% w dzisiejszych realiach to błąd statystyczny.
  Niestety tylko taką lewicę widać na firmamencie.
  Może czas pomyśleć o niepełnosprawnych, wyzysku pracowników (także w obcych kapitałowo firmach), zabezpieczeniu socjalnym starszych, chorych… O propozycji nowego kodeksu pracy? Ale tylko na zasadzie pomysł – źródło finansowania.
  Pozdrawiam serdecznie.

 2. Avatar
  obatel k

  Czy ktoś z klasy politycznej jako takiej, w tym lewicy mówi i obiecuje głośno wyborcom co czeka obecnych bolszewickich zdrajców? A popyt jest i wymaganie elementarnej przyzwoitości tego wymaga. Kierownictwo, szeregowi parlamentarzyści pisuaru powinni być natychmiast po wyborach aresztowani z tytułu 1) Grożących b.wysokich kar 10-25 lat, zdrada dyplomatyczna, konstytucyjny zamach stanu w kraju 2) Obawa matactwa, wpływania na świadków i zacierania dowodów. Każdy normalny prokurator i sąd to zrozumie. Jeśli następcy surowo nie rozliczą obecnej hołoty, przy następnym odbiciu sinusoidy na kato- populistów, przyjdą tacy, którzy nam Polskę rozwalą w 6 miesięcy

  1. Avatar
   Wro44

   Dokładnie to samo można powiedzieć o poprzednich władcach. I jest to jedna z niespełnionych obietnic Pis. Program Cela+

 3. Avatar
  obatel k

  Wro44 nie masz Pan umiaru, skali i wiedzy. Po 89 roku żadna władza tak bezczelnie i oczywiście nie zasłużyła na kazamaty i wymazanie jej z krajobrazu. Cela+? Gdzie te afery, gdzie ci aferzyści kaczy głupku?

  1. Avatar
   Wro44

   Głupek to najwyraźniej Pana zrobił. Umiar? Ilość inwektyw i pomówień w Pana wykonaniu wyklucza Pana z grona dyskutantów nieuchronnie plasując Pana wypowiedzi pomiędzy rynsztokiem a budką z piwem.

 4. Avatar
  obatel k

  Wro44 słuchaj chamusiu mam dokładnie gdzieś twoje konfabulacje i insynuacje. Wypowiadam się normalnie i kulturalnie a przycinam tylko tam gdzie używam za stosowne i nic ci do tego kłamliwy chamie, który w ten sposób sam się wyklucza z grona. Całe szczęście nie ty i tobie podobni mają cokolwiek do powiedzenia w kwestii określania „gron dyskutantów”. No a teraz won do kościółka pobierać kolejne nauki chamstwa i lasowania mózgów katobolszewii

 5. Avatar
  Aneta

  Szkoda że Właściciel bloga nie reaguje i nie eliminuje wpisów takich jak obatel k. Z przyjemnością czytam wpisy, ale nawet moja lewicowa wrażliwość nie toleruje takiego trola… Dyskusja jest istotą demokracji, ataki w taki sposób wykluczają z rozmowy. Niezależnie od poglądów.

 6. Avatar
  obatel k

  A ja będe reagował na insynuacje pod moim adresem i uogólnienia że podobno strasznie klnę z tytułu, że raz nazwałem kogoś „głupkiem”. W porównaniu z katolo-prawacką stroną życia w sieci, mój język to doprawdy Wersal i ośmiorniczki 🙂

 7. Avatar
  Wro44

  Po pierwsze nie raz, podrugie dla Pana „Ktoś” nie „ktoś”, po trzecie puszcza Pan bąki w towarzystwie, po czwarte nie wiem co Panu zrobili „katole” ale zrobili za mało. Nawet Pan może już rozebrać choinkę.
  Zmieniając temat. Panie Czesławie. Przeczytałem „program SLD”. Z niewielkimi wyjątkami, generalnie droga do całkowitej eliminacji. Program to pomysły (całkiem nie złe przyznaję) i metody realizacji wraz źródłami finansowania. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *