Co ma wspólnego Lassale z 1 Majem i Wrocławiem?

Kategorie: Bez kategorii

Od 1990 roku  wrocławscy socjaldemokraci składają  1 Maja kwiaty na grobie Ferdynanda Lassala, który znajduje się na cmentarzu żydowskim.  Lassale uznawany jest za ojca niemieckiej i europejskiej socjaldemokracji. Urodził się w 1825 roku we Wrocławiu. Studiował w Niemczech i Francji. Szczerze nie lubił się z Karolem Marksem. Wyznawał idee walki o prawa robotników w istniejącym systemie, bez obalania go i to go właśnie, przede wszystkim,  różniło od Marksa. Był założycielem Powszechnego Niemieckiego Związku Robotników. Na bazie tej partii powstała Niemiecka SPD.

Dzięki pomyślnemu przeprowadzeniu rozwodu hrabiny von Hatzfeldt-Tachenberg, której mąż ją (hrabinę) tyranizował, w dowód wdzięczności, Lassale uzyskał roczną rentę w wysokości 7 tys. talarów. To pozwalało mu na samodzielność finansową i prace nad progresywnymi ideami, jak by to dzisiaj napisano. Oprócz prac nad poprawą losów robotników Lassale prowadził bujne życie i w końcu je stracił we pojedynku o kobietę. Pochowano go we Wrocławiu w 1865 roku.

Lassale był świetnym mówcą i agitatorem.

Na grób Ferdynanda Lassala pielgrzymowali  liderzy niemieckiej SPD. Byli tutaj kanclerze Niemiec: Brandt, Schel i Schulz. Odwiedzają grób (oficjalnie i nieoficjalnie) inni liderzy SPD. Dlatego Wrocławski SLD składa hołd obrońcy praw robotniczych właśnie 1 Maja. To świetna okazja, by złożyć hołd myślicielowi i wizjonerowi, którego idee tak rozkwitły w XX wieku.

Czesław Cyrul

Komentarze (5):

  1. Avatar
   tantus

   Ksiądz wypowiadający się o genezie 1 maja. No faktycznie, bardzo obiektywne źródło informacji 😉

   1. Avatar
    Alicja

    A co to za różnica kto się wypowiada? Jakieś fakty się nie zgadzają? Rabin też jest nieobiektywny?

 1. Avatar
  Jerzy

  „tantus” – masz inne zdanie niz ten ksiądz? Może jakieś fakty histiryczne? Może próba polemiki z księdzem? Jeżeli nie, to nie kłap.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *