Prestiż niepartiotyczny

Kategorie: Bez kategorii

Olga Tokarczuk otrzymała prestiżową nagrodę Bookera za powieść ‘Bieguni’. To prawie Nobel. Ale nasza prawica rada by zapomnieć o tej postępowej pisarce. Swego czasu powiedziała, w wywiadzie telewizyjnym, że Polacy powinni swoją historię i zachowania względem mniejszości narodowych poważnie zweryfikować. Bardzo to nie spodobało się „Noworudzkim patriotom”, młodzieży chowanej na wzór nacjonalistyczno-patriotyczny z domieszką kibolstwa. Owi patrioci domagali się od władz miasta, by te pozbawiły pisarki honorowego obywatelstwa Nowej Rudy, bo jest ona tego niegodna. …Pisze za żydowskie pieniądze jest ukraińską k.. i takie tam podobne określenia kierowano pod adresem Olgi Tokarczuk. Pisarka w pobliżu Nowej Rudy ma swój dom. Nie sądzę, aby noworudzcy patrioci czytali jakieś książki pisarki, oni kierują się wytycznymi swoich politycznych mentorów. W minionym roku organizowali historyczną rekonstrukcję. Patronatem objął ją prezydent Andrzej Duda i to wiele wyjaśnia. Nie wiem czy pogratulował on pisarce tej prestiżowej nagrody.

Prawica reprezentowana w wysokiej kulturze jest  dość ubogo. Zdecydowana większość twórców odcina się od obecnej „dobrej zmiany”. Ta władza marzy o kulturze na wysokie „c” z domieszką aktualnej polityki historycznej. Były takie plany, ale jakoś o ich realizacji cicho. Wyprodukowano film o Smoleńsku, ale czym prędzej schowano go do szafy. Było jeszcze kilka innych, ”słusznych” prób z podobnym skutkiem. Wrocławski Teatr Polski przejęty przez prawicowego dyrektora i popierany przez prawicowe władze popadł  w zapomnienie, a był czołową sceną w kraju.  I tak można sypać przykładami. W kulturze za co prawica się weźmie to to, zaraz w nicość się obraca. Czy obywatelom nie zależy na dobrych książkach, dobrych filmach i spektaklach, bo widać, że choć PiS ma duże poparcie to do kultury w wydaniu tej partii obywatele się nie garną. Jest więc jakaś nadzieja, że przyszła władza, bo nie ta, będzie nagradzać twórców za dobre książki, spektakle i filmy zamiast topić pieniądze w patriotycznych jasełkach.

Czesław Cyrul

Komentarze (16):

 1. Avatar
  pozdrawiam

  Prawica, prawica, PiS, prawica.
  Zdaje sobie Pan sprawę że ten wózek już dalej nie pojedzie? PO wyczerpało całkowicie temat straszenia, teraz wyborcę trzeba do siebie zachęcić pomysłami i wizją!. Czarny PR mógł wystarczyć 10 lat tematu, nie teraz.

 2. Avatar
  Wro44

  Panie Czesławie. To że plenum ustaliło „A” nie oznacza że obowiązuje „A”. Proszę o link do obietnic wyborczych SLD na wybory samorządowe. Tylko takich konkretnych: pomysł + źródło finansowania. Nie interesują mnie bajki ” wiecie, rozumiecie, będzie lepiej” Konkrety. Ciągłe straszenie PIS jest już nudne i na ludzi nie działa. Pan lubi jednych autorów, PIS innych i tyle. PIS wygrało demokratyczne wybory, tak jak kiedyś SLD. Jak SLD skończyło wiemy, PIS ocenimy przy urnach po całej kadencji.

 3. Avatar
  obatel k

  Panie Czesławie daremne Pana wnioski, dyskutantów ma Pan zazwyczaj tak wypaczonych neokomunistycznym betonem przebranych w pseudokościelno- patriotyczne piórka, jak powyżej. Bolszewicki demokrata Wro44 dalej nie rozumie, że legitymacja „demokratycznej władzy” kończy się tam gdzie złamała Konstytucję a dalej jest więzienie i różne formy wysekowania ich ze społeczeństwa a nie bajanie o kolejnych „demokratycznych wyborach”

 4. Avatar
  obatel k

  Wro44 znowu masz ruski, tępy cepie te same projekcje? Nie rozumiesz składni, zaimków i sensu języka polskiego to zamilcz bo szkoda strzępić języka na pisiego kretyna

   1. Avatar
    Wro44

    No nie mogę się doczekać bo jak na razie mamy tutaj jednego Pana który myśli że myśli i obraża inbych

   2. Avatar
    Uwazny_czytelnik

    Ależ tow. Cyrul cenzuruje tu od zawsze, taki jego zasr… ubecki styl!
    Nie dajcie się omamić genetycznemu lewactwu!

 5. Avatar
  obatel k

  Kliniczny przykład apologetów dojnej zmiany: jeden z przekazów dni i miesięcy wrył sobie w dekiel banał o „UB”ywatelach czyli Piotrowiczu, Balbinie, Macierewiczu i własnych mocodawcach, drugi natomiast udaje szczeniacką wyższość mentora, który nie zna języka polskiego. Panie Czesławie, proszę w spokoju obserwować to zoo, mamy demokrację, dajmy i małpom głos 🙂

 6. Avatar
  Wro44

  I jak Panie Czesławie? „Małpa” jako określenie interlokutora to standardy lewicy? Nieustające inwektywy, mowa nienawiści też? Gratuluję elektoratu.

 7. Avatar
  obatel k

  Wro44 zamilcz troglodyto, tak ci kulturalnie, z awansem społecznym powiem ruski trollu udający jak każdy kaczy komuch rozmodlonego świętojebliwego. Adresuję do ciebie pajacu jasny przymiotnik i jedyne na co cię stać odpadzie wyklęty to to, że oto – rzekomo – sam siebie przedstawiłem? Znam podobne przypadki kluniczne z bliskiego otoczenia więc nie jesteś w stanie odpadzie mnie, lepszy sort, niczym urazić. Fora tobie podobnych szukać u Karnowskich, Roli, Sakiewiczów, Szefernakerów paniajet malcik?

 8. Avatar
  Japol

  I ma Pan odpowiedz,panie Czeslawie przed czym nalezy chronic Sejm i Narod.Wlasnie przed takimi UBywatelami k.Kiedys byl prawie Bogiem a dzis nawet emeryture jemu zmniejszyli.Osobiecie uwazam,ze lewica powinna byc w polityce ale nie w tym wydaniu.Niedawno byl dzien matki.Ponad 50% tych matek ma wyzsze wyksztalcenie.Mysli Pan,ze te panie zaakceptuja ten jezyk?Jezeli chcecie lewicy glosami bylych ubekow,trepow z LWP to mozna byc spokojnym o rzady PiS.

 9. Avatar
  obatel k

  Prawackie trepy insynuujące 40- latkowi rzekomą przeszłość w UB i LWP. Nie-brawo Wy tworkowe odpady buahaha. Przekaz sakiewiczowy dnia, który popalił na popiół mózgi zakompleksionym rodakom, z którymi wstyd dzielić ojczyznę. Panie Czesławie sekować umysłowych troglodytów z UB i PiSuardecji bo ich toksyczne projekcje i kompleksy niczym szambo wybijają na forum zniesmaczają swym smrodkiem normalny sort ludzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *