Polityczny trójkąt bermudzki na Dolnym Śląsku

Kategorie: Bez kategorii

Wrocławianie i Dolnoślązacy muszą mieć dużą wyobraźnię i jeszcze większą cierpliwość, by orientować się w koalicjach i szpagatach politycznych jakie fundują im  lokalni politycy. Na dzisiaj koalicja Komitetu Rafała Dutkiewicza, SLD i Nowoczesnej zdaje się być najstabilniejszym tworem w wyborach do Rady Miejskiej z Jackiem Sutrykiem jako kandydatem na prezydenta. Podpisano list intencyjny.  Wrocławska Nowoczesna chce poprzeć Sutryka, ale centrala partii się waha, bo wcześniej poparła posła Jarosa na to stanowisko, który mandat uzyskał  z list PO. Sprawa ostatecznej decyzji Nowoczesnej ślimaczy się i spoistości koalicji to nie pomaga. Nowoczesna ma na poziomie krajowym podpisane porozumienie z PO o wspólnym starcie do sejmików i PO zrobi wszytko aby brat mniejszy (siostra raczej) nie uprawiała wyborczej miłości z innymi partnerami.

Wrocławska Platforma Obywatelska, po podmiane prof. Chybickiej na posła Ujazdowskiego, byłego wicelidera PiS, szuka sobie miejsca i elektoratu, który ma być przekonany, że głosowanie na kandydata POPiS-u to dobry pomysł.

PiS podąża swoją drogą. Kandydatka została centralnie namaszczona, a elektorat ma słuchać prezesa i pewnie tak się stanie.

Ciekawie i coraz bardziej skomplikowanie  jest w przymiarkach sejmikowych. Najpierw Dolnośląski Ruch Samorządowy, składający głównie z byłych uciekinierów z PO, wystawił na kandydata na prezydenta  Wrocławia wicemarszałka Michalaka. Prezydent Dutkiewicz, też członek tego ruchu, Michalaka nie zaakceptował, bo w Jacku Sutryku upatruje swojego następcy. Terenowa część DRS  usiłuje się dogadać z Bezpartyjnymi Samorządowcami i tworzyć wspólne listy. Ten ruch kiedyś Kukiza miał za swojego lidera, ale ten poszedł własną drogą. Teraz liderem Bezpartyjnych jest prezydent Raczyński z Lubina. Ruch promuje radną miejską  Katarzynę Kowalską – Obarę na prezydenta Wrocławia.

Z kolei prezydent Dutkiewicz także myśli o tworzeniu własnej, sejmikowej listy wyborczej, która ma też składać się z samorządowców i zamierza nawet wystawić kandydata na prezydenta Lubina, gdzie króluje prezydent Raczyński. Czy coś z tego wyjdzie, nie wiadomo.

Jest jeszcze mnogość ruchów miejskich i stowarzyszeń kobiecych. Jest Partia Razem i są Zieloni. Zapowiadano w tych kręgach koalicje i  wspólny marsz po władzę. Wszystko jakoś ucichło. To jest typowe dla tych kręgów. Kiedy nadchodzi czas decyzji okazuje się, że wodzów jest dużo, wojowników mało, a chętnych do  wyborczej roboty jeszcze mniej i do tego interesy też są różne. I tak jest od lat. Ten wyborczy sezon pokazuje, że tradycja w tych kręgach trzyma się mocno. Jest jeszcze prawicowy plankton, są narodowcy, którzy będąc bardzo hałaśliwi i potrafiący sprawnie maszerować regularnie otrzymują  1-procentowe poparcie.

Liczącym się graczem w walce o sejmik będzie SLD-Lewica Razem o czym nawet wspominać nie trzeba, ale czynię to dla porządku.

I na koniec. Proszę nie wczytywać się szczegółowo w to co napisałem, bo jutro może być inaczej. Jak nie potraficie przeczytać tego ze zrozumieniem też się nie przejmujcie. Niektórzy autorzy tych pomysłów też mają z tym problem.

Czesław Cyrul

Komentarze (12):

 1. Avatar
  Wro44

  „Jak nie potraficie przeczytać tego ze zrozumieniem też się nie przejmujcie.” Jest taki jeden którego to zdanie z pewnością dotyczy. Raz jest lepszego sortu, raz gorszego. Raz pisze o braku demokracji, innym razem powołuje się na demokrację… Ot tak jak pasuje. Ważne że 5 rubli za wpis jest 😉 Zastanawiam się tylko jak przez „zagadkę matematyczną” przed publikacją postów przechodzi?

  1. Avatar
   Wro44

   Siedzi pod KK i czeka na procesję Bożego Ciała aby opisać straszne korki… To ciekawe, bo kiedyś z bloku milicyjnego nie trzeba było wychodzić na te gusła, zabobony itp

 2. Avatar
  obatel k

  To koalicje i związki „korytowe”, które mają interes miasta i zdanie obywateli w głębokim poważaniu. Chodzi o pokazowe „zatroskanie” o lokalnego suwenira by raz na 4 lata zapewnił wygodne życie takim niedojdom jak Michalak, Dutkiewicz i tysiące ich pociotków. W tym sensie retoryka wszystkich koryciarzy jest taka sama – chcą nam zrobić lepiej w jakimś mglistym sensie natomiast sobie już bardzo konkretnie. Wro44 np. za zrobienie sobie dobrze uważa seanse z flaszką przed lustrem gdzie regularnie wylewa swoje projekcje do odbicia

 3. Avatar
  Wro44

  Kolejny raz pięknie się charakteryzujesz (debil, ruski troll, cięć, wyrzyg, kretyn…). Wszystko to o tobie.

 4. Avatar
  Wro44

  Zaiste ciekawe jest nieustanne podnoszenie tematu kopiejek. Przykro mi że tak słabo panu płacą. Myślałem że choć rubelek za wpis… Jeśli Pan nie pojmujesz, że język którym się posługujesz to świadectwo kultury, wykształcenia, intelektu… Cóż. Nie chodzi o literówki, nawet nie o ortografię. Rozumiem ułomności auto korekty komputerowej. Proszę nie mylić wulgaryzmów, ataków personalnych z zabawą językiem.

 5. Avatar
  obatel k

  Wro44 staraj się yntelektem bo cieńki jak barsc jesteś – „rubelka nie zarobiłeś, cnotkę straciłeś” jak mawia twój pierwszy sekretarz chwilowo padnięty na kolanko z którego startował ku ojcu rydzu

 6. Avatar
  obatel k

  Panie Czesławie chyba nie trudno rozpoznać kto pod każdym postem gada od rzeczy, aluzje względem Pana, plenum, KC, sekretarze itd. A ostatni wpis o UB-ckim dziadku i kopiejkach to była samokrytyka względem mnie i mojej familii by dać satysfakcję osobnikom osobliwym 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *