Obie strony posunęły się trochę

Kategorie: Bez kategorii

Zarzucają mi na forach internauci, że SLD we Wrocławiu startuje w koalicji do wyborów miejskich razem z Rafałem Dutkiewiczem, którego wcześniej partia krytykowała. To prawda. Ja nadal  uważam, że Stadion Miejski to inwestycja za droga i znacznie obciążająca nasz budżet. Zarazem  stadion jest niewykorzystywany, bo marne mecze naszych piłkarzy nie przyciągają kibiców.  Uważam także, że Śląsk Wrocław nie powinien być finansowany z miejskiej kasy. Chwalę natomiast Narodowe Forum Muzyki. Ten nowoczesny obiekt służy fanom muzyki i znacznie podnosi prestiż miasta w kraju i za granicą. Ganię fakt, że pierwotny budżet budowy tego obiektu został znacznie przekroczony. Podoba mi się nowy basem kryty, wybudowany na igrzyska World Games  o wymiarach olimpijskich, na Wejherowskiej, bo służy teraz tysiącom mieszkańców. Podobnie jest z torem dla rolkarzy w Parku Tysiąclecia. Martwi mnie nieskoordynowana  budowa osiedli mieszkaniowych bez dróg, szkół przedszkoli itp. Zarazem nie mogę nie zauważać, ze w ostatnich latach pensje wrocławian  zbliżyły się do czołówki krajowej. Dawniej nie było tak dobrze.

Ale o sojuszu SLD z ugrupowaniem prezydenta Dutkiewicza nie zaważyła zmiana poglądów SLD, ale ewolucja wizji rozwoju miasta samego prezydenckiego środowiska. To ono zwróciło uwagę na sprawy bliższe codziennemu bytowi obywateli. Jeden radny SLD w Radzie Miejskiej przekonał, że warto powrócić do opieki dentystycznej w szkołach, że warto wprowadzić darmowe przejazdy dzieci komunikacją miejską, o co zabiegał SLD w poprzedniej kampanii samorządowej. Można by wymienić jeszcze kilka spraw, jakie SLD postulował, a które zostały w polityce miasta uwzględnione.

Zatem to nie SLD zmieniło poglądy, ale obie strony uznały, że można wzajemnie się popierać, spierać dla dobra miasta i kreować politykę miejską bliższą obywatelom.

Zresztą, sam kandydat na Prezydenta Wrocławia Jacek Sutryk daje gwarancje takiego kierunku miejskiej polityki. Uznaliśmy w SLD, że więcej można będzie zrobić dla dobra obywateli będąc w rządzącej koalicji niż w opozycji. Doszło zatem do zbliżenia stanowisk obu stron. Środowisko Rafała Dutkiewicza przekonało się do postulatów lewicy, a SLD nie może nie zauważać rozwoju miasta i jego wysokiej pozycji w różnych rankingach oceniających nasze miasta. Nikt  nie porzucił, ani nie zdradził swoich ideałów. Pamiętajmy także, że SLD to partia socjaldemokratyczna, a więc centrolewicowa i kontakt z politycznym centrum nie jest grzechem. Szczególnie, że środowisko Rafała Dutkiewicza jest wybitnie proeuropejskie i prounijne.  Nikt nie jest święty, SLD też ma swoje za uszami, ale ten sojusz pokazuje nie tylko wrocławianom, ale także Polsce, że można szukać mądrego porozumienia. Oczywiście by to wszystko się udało trzeba wygrać wybory w mieście. Jestem dobrej myśli.

Czesław Cyrul

Komentarze (5):

 1. Avatar
  Gonzo

  Przekraczanie budżetu na budowę NFM trwa – on jest codziennie przekraczany o kwotę ok. 12 000 zł. Sąd w pierwszej instancji przyznal rację Mostostalowi a nie miastu. Będziemy – my mieszkańcy – kolejny raz płacić za brak kompetencji urzędników sołtysa z Mikstatu.
  Sky Tower i Stadion Miejski kosztowały mniej więcej tyle samo. Przy którym z przedsięwzięć kradziono na potęgę – łatwo się domyślić.
  Pięć gabinetów stomatologicznych w szkołach…. bez komentarza. Za cenę być albo nie być sołtysa….
  Bałagan – kolejny rok – w systemie przyjmowania do żłobków i przedszkoli – odpowiedzialny Sutryk, ulubieniec m.in. SLD.
  Basen? Chyba jedyna inwestycja oddana w terminie i bez złodziejskiego przekroczenia budżetu – w takim razie podziękujmy jeszcze policjantowi za to, że ruchem kieruje…
  Pean o zależności wysokości pensji wrocławianina od sołtysa z Mikstatu to już jak kultowa scena z szafa u Bareji.

 2. Avatar
  antyPOPiS

  „Bałagan – kolejny rok – w systemie przyjmowania do żłobków i przedszkoli – odpowiedzialny Sutryk, ulubieniec m.in. SLD.”

  Oj tam, w tym roku coś się jednak wydarzyło – nowe przedszkole:
  https://radiogra.pl/zamieszanie-wokol-nowego-przedszkola-przy-stadionie.html
  https://www.tvn24.pl/wroclaw,44/falstart-przedszkola-remont-zamiast-nauki-i-zabawy,866215.html

  Uwaga – Dutkiewiczowe planują przy stadionie jeszcze szkołę!
  Strach!

  Przy okazji – dotychczasowa ekipa (czyli Sutryk) planuje tozbudowę stadionu WKS przy ul. Oporowskiej kosztem ponad 120 letnich ogródków działkowych!

 3. Avatar
  obatel k

  Panie Czesławie, rozumiem, że pokłada Pan właściwą acz nieco infantylną wiarę w prokuraturę i obowiązek jej zawiadamiania. Z tym, że prokuratura nic nie musi a może i nie może. NIK zawiadomił o „defraudacji, wydaniu niegospodarnie bądź z naruszeniem prawa 313 mln przy budowie stadionu we Wrocławiu” i ….nic. Prokuratura zakończyła to niszczarką a chodzi o udokumentowane przez poważną, państwową instytucję kontrolną „przewalenia” 1/3 kosztu budowy obiektu!
  Więc my, małe żuczki i misie to możemy sobie z podobnym skutkiem zawiadamiać „na Berdyczów”

  1. Avatar
   Gonzo

   Obatel k – o tych 313 mln wyłapanych przez NIK odpisałem autorowi, o innych przewałach również. Jak widać – a raczej nie widać – autor zachował to dla siebie i …wykasował.
   Nie pierwszy raz. Z takim podejściem o uznaniu wśród wyborców można zapomnieć. Ale przecieź nie o wyborców tu biega.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *