Przesiadka do tramwaju? Wolne żarty!

Kategorie: Bez kategorii

Tagi: ,

Urzędnicy namawiają nas na przesiadkę z samochodów do komunikacji miejskiej. Ja namawiam do utworzenia realnej siatki połączeń.

Może i są większe problemy we Wrocławiu niż komunikacja miejska, ale te dotykają tysięcy mieszkańców dzień w dzień. Każdego dnia każdy z nas przekonuje się jak fatalnie działa komunikacja.

Wydaje mi się, że główną przyczyną jest nieuwzględnienie zmian dziejących się od lat 90. Miasto rośnie, rozbudowuje się, tworzą się nowe osiedla w miejscach, gdzie kiedyś stały dwa domy. Psie Pole, Księże Małe, Ołtaszyn, Muchobór, choćby one, mimo ekspansji budownictwa mieszkaniowego mają takie samo lub gorsze połączenie z centrum, jak przed powodzią w 1997 roku. Kiedy eksperci i mieszkańcy zwracają uwagę na błędy w polityce transportowej, ich propozycje wdrażane są wybiórczo. Tak było choćby z likwidacją linii E: zlikwidowano ją obiecując zastąpienie połączeniem tramwajowym ulicy Balonowej i Bacciarellego. Tramwaju nie ma, jak wiemy, autobusu także.

Apeluję, aby ktoś w końcu zbadał, którędy jeździ najwięcej wrocławian, a które trasy są mniej uczęszczane, potrzebne jest urealnienie siatki połączeń, zarówno tramwajów jak autobusów. Dopóki władze Wrocławia tego nie uporządkują, namawianie wrocławian przez urzędników do przesiadki z samochodów do komunikacji miejskiej to niesmaczny żart!

 

Komentarze (3):

  1. Mateusz

    komunikacja we Wrocławiu jest fatalna bez względu na środek transportu. ITS potęguje jedynie frustrację kierowców (również kierowców MPK). Dobrym przykładem jak działa są światła koło cmentarza na Grabiszyńskiej z przystankiem autobusowym zaraz za nimi blokującym ruch kołowy. Nie mam pojęcia dlaczego wydano na ITS 100 mln + (nie mylić z tramwajem). Za taką kwotę można w znaczny sposób usprawnić komunikację publiczną i w efekcie odciążyć ulice miasta z ruchu samochodów osobowych. W niemieckich miastach testują wręcz odwrotne rozwiązania – rezygnują (poza najważniejszymi arteriami) z sygnalizacji świetlnej w ogóle. Podobno wbrew pozorom usprawnia to ruch. Takie rozwiązanie skutkuje przy okazji zwiększeniem bezpieczeństwa. Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *