Czarny czwartek – nowe nadzieje

Kategorie: Sprawy zagraniczne

Tagi: , , ,

Miałem napisać o czymś zupełnie innym… Waga wczorajszych wydarzeń nie pozwala jednak pozostawić ich bez krótkiej refleksji. Kijowski Euromajdan stał się ponurą przestrzenią śmierci czyniąc jednocześnie protestujących Ukraińców akuszerami nowego ładu społecznego.


Podjęta przez Wiktora Janukowycza próba zepchnięcia Ukrainy ze ścieżki integracji europejskiej kosztowała życie ponad 100 osób. Mimo brutalnych prób pacyfikacji prozachodnich nastrojów protestujący wytrwali, ich sprzeciw rozlał się niemal na cały kraj. Dowiadujemy się o wypowiedzeniu podległości wobec władz centralnych przez obwód zakarpacki, ludzie zatrzymują transporty wojskowe zmierzające do Kijowa, politycy opuszczają prezydencką Partię Regionów. Aksamitny reżim upada na naszych oczach odsłaniając zręby społeczeństwa obywatelskiego. Jego kształtowanie na Ukrainie jest dla nas, Polaków, niezwykle ważne. Trudną historię naszych narodów możemy bowiem naprawiać tylko poprzez głęboką integrację, wzajemne zrozumienie i współpracę. Nie uda się tego osiągnąć jeśli społeczeństwo ukraińskie pozostanie w uścisku dławiących je korupcji i oligarchii. Dlatego w imię dobrej przyszłości i sąsiedzkiej przyjaźni warto wesprzeć Ukraińców nawet najdrobniejszym gestem. To wsparcie wróci do nas w dwójnasób.

Dwukrotnie rozmawiałem wczoraj z moim przyjacielem Wasylem Pawlukiem, Przewodniczącym Rady Miejskiej Lwowa, dopytując o sytuację w tym, szczególnym dla Polaków, mieście. Dowiedziałem się, że poza jednym incydentem na ulicach jest raczej spokojnie. Cieszy jednocześnie fakt, iż wrocławianie tak szybko zorganizowali się aby uczestniczyć w pomocy Ukrainie. Wszak wielu z nas to potomkowie niegdysiejszych mieszkańców tamtych ziem. Budujemy dziś nowe relacje, konieczne jest odrzucenie ekstremizmów po obu stronach. Bolesna historia nie może być zapomniana, kierować nami winna jednak nadzieja na lepsze jutro.

Komentarze (3):

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *